Grįžti į pradinįSvetainės medis   English Neįgaliesiems Mobili versija

nuoroda kariuomene     

 

KAS įvykių kalendorius

P A T K P Š S
30 3 4 5
9
14 18 19
20 21 22 23 24 26
27 29 31 1 2

 

 

Baigėsi NATO gynybos ministrų neformalus susitikimas Portorože

2006.09.29
image

Rugsėjo 29 d. baigėsi dviejų dienų NATO gynybos ministrų neformalus susitikimas Portorože, Slovėnijoje. Susitikime dalyvavo Lietuvos krašto apsaugos ministras Juozas Olekas.

NATO šalių gynybos ministrai susitikimo metu aptarė aljanso vykdomas operacijas, NATO greitojo reagavimo pajėgų kūrimą, pasiruošimą lapkričio pabaigoje vyksiančiam aljanso šalių vadovų susitikimui Rygoje.

Kalbėdami apie NATO operaciją Afganistane, ministrai akcentavo, kad sėkmingas šios operacijos vykdymas yra svarbus tiek Afganistano žmonėms, tiek ir pačiam aljansui. Ministrai pabrėžė, kad šalia karinio operacijos elemento labai svarbus ir šalies plėtros užtikrinimas. Kariniais veiksmais, kuriuos vykdo NATO, pasiekti rezultatai turi būti užtvirtini užtikrinant Afganistano plėtrą. Dėl šios priežasties, valstybės turi siekti kitų tarptautinių organizacijų koordinuoto vaidmens šalyje, kad šios imtųsi atsakomybės dėl šalies atkūrimo.

Kalbėdami apie NATO indėlį į Afganistano plėtrą, ministrai akcentavo, kad NATO šalių parama Afganistanui apmokant ir apginkluojant šalies saugumo pajėgas išlieka svarbi. Paramai saugumo pajėgoms aljanso gynybos ministrai įsipareigojo skirti ypatingą dėmesį.

Krašto apsaugos ministras Juozas Olekas savo pasisakyme supažindino kolegas su Lietuvos patirtimi vadovaujant vienai iš keturiolikos NATO provincijos atkūrimo grupių. Šalia provincijos saugumo užtikrinimo, už kurį šiuo metu atsakingi Lietuvos kariai, ministras akcentavo investicinių projektų svarbą, kuriems Lietuva skiria vis daugiau dėmesio. Ministras kalbėjo apie didėjantį Europos Sąjungos vaidmenį regione.

Ministrai daug dėmesio skyrė NATO greitojo reagavimo pajėgų kūrimui. Rygos susitikime tikimasi paskelbti šių pajėgų pilną operacinį pajėgumą. Tačiau tam, kad šios pajėgos galėtų veikti, valstybės narės turi priimti sprendimus dėl papildomo pajėgumų skyrimo.

Susitikime buvo aptarti ir kiti Lietuvai aktualūs projektai, užtikrinsiantys strateginį pajėgų pervežimą bei stiprinantys bendradarbiavimą specialiųjų pajėgų srityje. J. Olekas, akcentuodamas šių pajėgumų svarbą aljansui, pabrėžė, kad NATO šalys turi daryti viską, kad šios iniciatyvos būtų sėkmingos. Jis taip pat akcentavo NATO kolektyiškumo principą šalims dalyvaujant strateginio pajėgumų pervežimo projekte. Lietuva taip pat sieks kuo didesnio lankstumo įgyvendinant minėtą iniciatyvą.

Kalbėdamas apie NATO viršūnių susitikimą Rygoje, ministras siūlė, kad NATO pasiųstų teigiamą signalą visoms NATO narystės siekiančioms šalims, įvertinant jų progresą siekiant narystės NATO. Taip pat ministras pasveikino NATO sprendimą suteikti Gruzijai Intensyvųjį dialogą. Šis žingsnis duos teigiamą impulsą tolesnėms gynybos reformoms šioje šalyje. Taip pat ministras, atsižvelgdamas į Ukrainos premjero išsakytą siekį tęsti bendradarbiavimą su NATO, pakvietė kolegas tęsti paramą Ukrainai įgyvendinant jos saugumo sektoriaus reformą.

Ministras J. Olekas išreiškė viltį, kad Rygos susitikimas bus žingsnis į naują transatlantinio dialogo kokybę. Šiame kontekste tokie klausimai, kaip pvz.: energetikos saugumas bei platesni Artimųjų Rytų reikalai, Lietuvos požiūriu, turėtų būti aljanso darbotvarkėje.

Gynybos finansavimo klausimas buvo keliamas ypač aštriai. Šalys buvo raginamos suprasti, kad NATO savo tikslus gali vykdyti tik kiekvienai iš šalių darant svarų indėlį, atitinkantį jų finansines galimybes. Iš valstybių vadovų Rygoje bus tikimasi sprendimo, kad kiekviena iš NATO narių sieks skirti mažiausiai 2 procentus šalies bendrojo vidaus produkto gynybos tikslams. Pakankamas gynybos reikmių finansavimas leistų visoms šalims pagal savo galimybes prisidėti prie aljanso vykdomų operacijų ir kitų įsipareigojimų taip užtikrinant lygų naštos pasidalinimą. Neteisinga tikėtis, kad tos šalys, kurios skiria didesnį finansavimą dengs trūkumus, susidarančius dėl kitų šalių nesugebėjimo vykdyti savo įsipareigojimų.

Susitikimo paraštėse ministras J. Olekas susitiko su Čekijos ir Norvegijos ministrais ir aptarė šių šalių tolesnį dalyvavimą NATO oro policijos misijoje Baltijos šalyse siekiant jos ilgalaikio pratęsimo.

Pokalbio su JAV Gynybos sekretoriumi Donaldu Ramsfeldu metu, ministras J. Olekas padėkojo JAV Vyriausybei už žymią paramą Lietuvos vadovaujamos Afganistano Goro provincijos atkūrimo grupės veiklai. JAV Gynybos sekretorius užtikrino tolesnį dvišalį bendradarbiavimą stiprinant NATO ISAF misiją Afganistane, teikiant ypatingą dėmesį provincijos atkūrimo grupių veiklai.

Komentuokite
Krašto apsaugos ministerija pasilieka teisę pašalinti komentarus, įžeidžiančius žmogaus garbę ir orumą, skatinančius tautinę, rasinę, religinę nesantaiką, skatinančius smurtą.
Vardas
El. paštas
Komentaro tekstas
Apsaugos kodassecimg

 
Biudžetinė įstaiga, kodas Juridinių asmenų registre 188602751.
Totorių g. 25, LT-01121 Vilnius, tel. 8 (706) 70750, faks. (8 5) 264 8517, el. paštas [email protected]
PVM mokėtojo kodas LT100001016116
© Lietuvos Respublikos krašto apsaugos ministerija
Sprendimas: Fresh Media