Grįžti į pradinįSvetainės medis   English Neįgaliesiems Mobili versija

nuoroda kariuomene     

 

KAS įvykių kalendorius

P A T K P Š S
30
5
14 15 16
24
25 27 28

 

 

Švedijos kariuomenės vadas giria Lietuvos pasiekimus

2001.11.27
Lietuvoje Kariuomenės vado kvietimu vizituojantis Švedijos Karalystės kariuomenės vyriausiasis vadas Johan Ivar Hederstedt šiandien žurnalistams sakė, kad Lietuvos jam bus įdomu apsilankyti tuose kariniuose daliniuose, kur dislokuojama švedų perduota karinė įranga bei ginkluotė. Ten jis susitiks su Švedijos karininkais, kurie instruktuoja ir moko lietuvių karius įsisavinti karinę įrangą. Švedijos kariuomenės vadas pasakojo, kad Lietuvą jis atvyksta nebe pirmą kartą. Jis mato labai didelį progresą Lietuvos kariuomenėje nuo 1994 m., kai pirmą kartą buvo atvykęs į mūsų kraštą. "Šiandien Lietuva kuria modernią kariuomenę ir yra būsima NATO narė",- sakė gen. J.Hederstedt.
Susitikimų su Lietuvos kariuomenės vadu gen.mjr. J.Kronkaičiu ir Krašto apsaugos ministru L.Linkevičiumi švedų karinių pajėgų vadas detaliau susipažino su mūsų kariuomenės struktūra, švedų paramos priėmimu, aptarė šiuo metu Europoje svarstoma krizių valdymo koncepciją, NATO ir Europos Sąjungos karinių pajėgų bendradarbiavimą. Taip pat buvo aptarti ateities planai.
"Žaviuosi jūsų valia sukurti naują gynybos sistemą ne vien tam, kad būtumėte priimti į NATO, bet kad apgintumėte savo šalį", - sakė generolas susitikime su krašto apsaugos ministru Linu Linkevičiumi Švedija yra pasirengusi padėti Lietuvai kuriant apsisaugojimo sistemą nuo biologinio, bakteriologinio ir cheminio ginklo. Po rugsėjo 11-osios teroristinių išpuolių pasaulis labai pasikeitė, todėl kiekviena šalis turi imtis įvairių saugumo priemonių, nors iš pirmo žvilgsnio gali atrodyti, jog tiesioginės grėsmės ir nėra, kalbėjo Švedijos kariuomenės vadas. Taip pat bus tęsiama gelbėjimo operacijų programa virš Baltijos jūros.
Švedija su Lietuva bendradarbiauja planuojamų metinių projektų pagrindu, kadangi švedai laikosi visų šalių atžvilgiu laikosi neutralios pozicijos. Karinio bendradarbiavimo pirmoji sutartis su Švedijos gynybos ministerija buvo pasirašyta 1993m., pagal kurią karinių mokslų studijuoti išvyko vienas Lietuvos karininkas. Šiuo metu Švedijoje mokosi per 20 karininkų. Daugiausia tai karinių oro ir jūrų pajėgų kariškiai. Nuo 1995m. kasmet po 3 jaunuolius iš Lietuvos priimama mokytis į Karlskronos karinį jūrų koledžą. Iš viso Švedijos įvairiuose kursuose yra mokęsi 82 karininkai ir civiliai.
Švedai Lietuvai rekomenduoja kreipti didesnį dėmesį tokių specialistų rengimui, kurie mokėtų ir galėtų kitus apmokyti dirbti su ta karine įranga, kurią jie mums neatlygintinai perduoda. Todėl į Švediją siunčiami karo inžinieriai, ryšininkai, karo medikai, prieštankinės ginkluotės specialistai. Savo ruožtu švedai į Lietuvą siunčia karininkus, kurie kariniuose vienetuose instruktuoja ir apmoko lietuvių karius kaip įsisavinti gautą ginkluotę. Šį rudenį pratybose "Rytų Lietuva" sėkmingai buvo išbandyta švedų perduota Oro gynybos ginkluotė – priešlėktuviniai pabūklai L-70, galintys nukauti oro taikinius žemuose ir vidutiniuose aukščiuose. Iš viso Lietuvos kariuomenės Karinės oro pajėgos iš švedų perėmė dviejų oro gynybos batalionų ginkluotę ir įrangą, kurių vienas jau dislokuojamas Šiaulių r. Mumaičių oro uoste. Taip pat švedai dar perduos įvairios aerodromo įrangos (ryšių, navigacijos kontrolės įrengimų ir t.t.) Švedijos Karalystės Vyriausybė padengė visas oro gynybos paramos transportavimo išlaidas.
2000 metais Švedijos Vyriausybė priėmė sprendimą dėl karinio bendradarbiavimo su Baltijos valstybėmis. Iki 2005m. švedai numatė Lietuvai kaip karinę paramą perduoti trijų motorizuotųjų pėstininkų batalionų įrangą ir ginkluotę, kuria turėtų būti aprūpinta "Žemaitijos" brigada ir Vakarų teritorinė apygarda. Šiuo metu į mūsų kraštą atgabenta vieno bataliono įranga, kurią jau priėmė "Žemaitijos" brigada. Kita dalis atkeliaus kitais metais. Dabar Lietuva turi pasiruošti priimti numatytą įrangą ir ginkluotę (planuojamas logistikos sandėliavimas).
Švedų pagalba su Lietuvos kariuomenės Karo medicinos tarnyba pradėtas medicinos bataliono kūrimas (BALTMED projektas). Planuojama rengti medicinos centrus, mobiliąsias lauko ligonines, tarnyba bus aprūpinama medikamentais, tvarsliava, įranga, vyks mokymas.
Apibendrinus galima numatyti, kad iš viso Švedijos Karalystė Lietuvai neatlygintinai perdavė ir dar perduos karinės technikos, ginkluotės, ekipuotės ir įvairios įrangos už 200mln. Lt.
Lietuva iš Švedijos pastaraisiais metais yra pirkusi prieštankinės gynybos beatošliaužių pabūklų "Karl Gustav" M3.
Rytoj Švedijos kariškių delegacija lankysis Mokomajame pulke, Regioniniame oro erdvės stebėjimo ir kontrolės centre, Mumaičių Oro gynybos batalione, Karinių jūrų pajėgose ir "Žemaitijos" brigadoje. Trečiadienio vakarą išvyksta į Švediją.
Komentuokite
Krašto apsaugos ministerija pasilieka teisę pašalinti komentarus, įžeidžiančius žmogaus garbę ir orumą, skatinančius tautinę, rasinę, religinę nesantaiką, skatinančius smurtą.
Vardas
El. paštas
Komentaro tekstas
Apsaugos kodassecimg

 
Biudžetinė įstaiga, kodas Juridinių asmenų registre 188602751.
Totorių g. 25, LT-01121 Vilnius, tel. 8 (706) 70750, faks. (8 5) 264 8517, el. paštas [email protected]
PVM mokėtojo kodas LT100001016116
© Lietuvos Respublikos krašto apsaugos ministerija
Sprendimas: Fresh Media