Grįžti į pradinįSvetainės medis   English Neįgaliesiems Mobili versija

nuoroda kariuomene     

 

KAS įvykių kalendorius

P A T K P Š S
3 4
7 11
13 16 17
22 24
26 27 28 29 30

 

Pasirašytas Lietuvos ir Lenkijos susitarimas bendradarbiauti minint Žalgirio mūšio jubiliejų

2010.03.15
image

Kovo 15 d. krašto apsaugos viceministras Vytautas Umbrasas kartu su Lenkijos kultūros ir nacionalinio paveldo viceministru Piotru Żuchowskiu (Piotr Żuchowski) Nacionalinio muziejaus Matejkos salėje prie J. Matejkos paveikslo „Žalgiris“ Varšuvoje (Lenkijoje) pasirašė ketinimų protokolą, kuriuo įsipareigojo bendradarbiauti minint Žalgirio mūšio 600-ąsias metines.

 

Pagal ketinimų protokolą šalys susitarė sukurti bendrą informacinę erdvę, susijusią su Žalgirio mūšio 600-ųjų metinių minėjimo organizavimu, drauge surengti svarbiausių metinėms paminėti skirtų kultūrinių renginių reklaminę kampaniją, tam panaudojant bendrą logotipą. Taip pat numatoma bendradarbiauti surengiant mūšio inscenizaciją istorinėje mūšio vietoje, vykdant su šiomis metinėmis susijusius bendrus mokslinių tyrimų projektus, koordinuojant kitas minėjimui skirtas priemones. Lietuva ir Lenkija taip pat išreiškė pasiruošimą bendradarbiauti su kitais partneriais, ypač Ukraina ir Baltarusija.

 

Spaudos konferencijoje, surengtoje po ketinimų protokolo pasirašymo, Lenkijos kultūros ir nacionalinio paveldo viceministras P. Żuchowskis pabrėžė Lietuvos dalyvavimo Žalgirio mūšio jubiliejaus minėjime svarbą. Pasak viceministro, Lietuva kartu su Lenkija yra bendro istorinio mūšio minėjimo Lenkijoje organizatoriai.

 

Spaudos konferencijoje taip pat buvo pristatytas interneto puslapis http://www.grunwald600.pl/lt, kuriame šešiomis kalbomis, tarp jų ir lietuvių, bus pateikiama visa informacija apie Žalgirio mūšio minėjimo renginius.

 

Viceministras P. Żuchowskis Lietuvos krašto apsaugos viceministrui V. Umbrasui įteikė simbolinį Žalgirio mūšio logotipą, kuris yra lietuviškas lenkiškojo logotipo atitikmuo – jame žodis „Grunwald“ pakeistas į „Žalgiris“.

 

Lietuvos krašto apsaugos viceministras V. Umbrasas padėkojo Lenkijai už parodytą nuoširdų bendradarbiavimą ir papasakojo apie svarbiausius Lietuvos planus minint Žalgirio mūšio jubiliejų – gausiau su Vytautu Didžiuoju priešakyje dalyvauti Žalgirio mūšio inscenizacijoje, kuri vyks liepos 14-18 dienomis Žalgirio mūšio lauke netoli Olštyneko miesto, sukurti pašto ženklus ir progines monetas, surengti tarptautines konferencijas ir pan.

 

Susitikime taip pat kalbėta apie inscenizacijos transliavimo galimybes, taip pat aptartos galimybės organizuoti bendrus maršrutus „Lietuvos – Lenkijos kelionių maratonas Žalgirio mūšio 600-osioms metinėms paminėti“.

 

Kovo 16 d. krašto apsaugos viceministras V. Umbrasas, kartu su juo Lenkijoje viešinčiu Lietuvos kultūros viceministru Donatu Valančiausku, lankysis Žalgirio mūšio lauke netoli Olštyneko miesto, taip pat susitiks su vietos savivaldos atstovais ir aptars Žalgirio mūšio inscenizavimo detales.

 

***

Vienas pagrindinių bendrų Lietuvos ir Lenkijos renginių, skirtų Žalgirio mūšio 600-osioms metinėms – Žalgirio mūšio inscenizacija, kuri vyks liepos 14-18 d. istorinėje mūšio vietoje netoli Olštyneko miesto Lenkijoje.

 

Žalgirio mūšio inscenizacija istorinėje mūšio vietoje netoli Olštyneko miesto Lenkijoje rengiama jau daugiau nei dešimtmetį, tradiciškai joje dalyvauja apie 100 tūkst. žiūrovų ir apie tūkstantį riterių, kuriuos į renginį siunčia skirtingos šalys.

Lietuva Žalgirio mūšio inscenizacijos kovose atstovaujama nuo 2004 metų. Nuo 2008 metų inscenizacijose dalyvauja ir Lietuvos kariuomenės Garbės sargybos kuopos kariai, vilkintys atkurtais XIV a. Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės riterių šarvais. Tačiau iki šiol inscenizacijose Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės ir Lenkijos Karalystės jungtinę kariuomenę vedė Lenkijos karalius Jogaila, Vytauto Didžiojo vaidmuo deramai atkurtas nebuvo.

Jubiliejiniais metais inscenizuoto mūšio scenarijumi, kurį ruošiant dalyvavo ir Lietuvos atstovai, siekiama atspindėti Vytauto Didžiojo ir Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės kariuomenės vaidmenį iškovojus istorinę pergalę prieš Kryžiuočių ordiną. Todėl Lietuvos riteriai inscenizacijoje dalyvaus vadovaujami Vytauto Didžiojo, kurio vaidmenį atliks Lietuvos karininkas.

Jubiliejiniame inscenizuotame mūšyje Vytautas Didysis į mūšio lauką ves maždaug 50 riterių būrį, suformuotą iš Trakų pilies brolijos „Viduramžių pasiuntiniai“ ir kitų istorinių klubų atstovų. Pagrindinę lietuvių pulkų vėliavą – viduramžių laikotarpio Vytį – saugos Lietuvos kariuomenės Garbės sargybos kuopos kariai, vilkintys atkurtomis XIV a. Lietuvos didžiosios kunigaikštystės karių uniformomis.

Lietuvos krašto apsaugos ministerija yra atsakinga už Žalgirio mūšio 600 metų minėjimo programą, patvirtintą Vyriausybės 2009 metų pabaigoje. Programoje taip pat dalyvauja Kultūros, Užsienio reikalų, Švietimo, Susisiekimo ministerijos, Lietuvos bankas, akcinė bendrovė Lietuvos paštas, viešoji įstaiga Lietuvos nacionalinis radijas ir televizija, Vilniaus universitetas, Lietuvos istorijos institutas, Lietuvos mokslų akademija, kt.

Krašto apsaugos viceministras V. Umbrasas yra Lietuvos Vyriausybės patvirtintos Žalgirio mūšio 600-ųjų metinių minėjimo programos sudarymo komisijos pirmininkas, o Lenkijos viceministras P. Żuchowskis – atitinkamos komisijos Lenkijoje vadovas.

Žalgirio mūšis laikomas vienu didžiausių ir garsiausių viduramžių mūšių. Vytauto ir Jogailos vadovaujama jungtinė Lietuvos didžiosios kunigaikštystės ir Lenkijos karalystės kariuomenė 1410 metų liepos 15 dieną sumušė Kryžiuočių ordiną. Žalgirio mūšis sustabdė ordino veržimąsi į rytus. Pralaimėjimo garsas aplėkė visą Europą – ji sužinojo, kad ordinas pralaimėjo mūšį ne su pagonimis, o su dviem valdovais krikščionimis.

 

Nuotraukų autorius – Jędrzej Sokołowski, FLATTENIMAGE.PL

2010-03-16 16:11

Viešųjų ryšių departamentas

Puslapio adresas: http://www.grunwald600.pl/lt
2010-03-15 20:59

Vladas

"Spaudos konferencijoje taip pat buvo pristatytas interneto puslapis, kuriame šešiomis kalbomis, tarp jų ir lietuvių, bus pateikiama visa informacija apie Žalgirio mūšio minėjimo renginius. " Jei ne paslaptis, kur galima pažiūrėti tą puslapį?
2010-03-15 20:57

Vladas

"Spaudos konferencijoje taip pat buvo pristatytas interneto puslapis, kuriame šešiomis kalbomis, tarp jų ir lietuvių, bus pateikiama visa informacija apie Žalgirio mūšio minėjimo renginius. " Jei ne paslaptis, kur galima pažiūrėti tą puslapį?
Komentuokite
Krašto apsaugos ministerija pasilieka teisę pašalinti komentarus, įžeidžiančius žmogaus garbę ir orumą, skatinančius tautinę, rasinę, religinę nesantaiką, skatinančius smurtą.
Vardas
El. paštas
Komentaro tekstas
Apsaugos kodassecimg

 
Biudžetinė įstaiga, kodas Juridinių asmenų registre 188602751.
Totorių g. 25, LT-01121 Vilnius, tel. 8 (706) 70750, faks. (8 5) 264 8517, el. paštas [email protected]
PVM mokėtojo kodas LT100001016116
© Lietuvos Respublikos krašto apsaugos ministerija
Sprendimas: Fresh Media