Grįžti į pradinįSvetainės medis   English Neįgaliesiems Mobili versija

nuoroda kariuomene     

 

KAS įvykių kalendorius

P A T K P Š S
30 3 4 5
9
14 18 19
20 21 22 23 24 26
27 29 31 1 2

 

 

Atidengiamas paminklas vienam žymiausių pasaulinės reikšmės mokslininkui ir kariškiui Kazimierui Semenavičiui

2018.11.20
image

„Simboliška ir nepapratai reikšminga, kad švenčiant atkurtos kariuomenės šimtmetį, atidengiamas paminklas pasaulinės reikšmės mokslininkui, daugiau nei du šimtmečius Europoje buvusio pagrindinio vadovėlio, veikalo „Didysis artilerijos menas“ autoriui, kariškiui Kazimierui Semenavičiui, – sako krašto apsaugos viceministras Vytautas Umbrasas, dalyvausiantis skulptūros atidengime lapkričio 21 d. prie Kazimiero Simonavičiaus Universiteto.

 

Renginys prasidės 12 val. skvere, šalia Dariaus ir Girėno gatvės netoli K. Simonavičiaus universiteto Vilniuje. Gros Lietuvos kariuomenės orkestras, aidės senovinių pabūklų salvės.

 

Taip pat šiais metais po daugiau nei 350 metų pirmą kartą lietuvių kalba buvo išleistas ir K. Semenavičiaus veikalas „Artis magnae artilleriae“. Iki pat XVIII a. pabaigos neatsirado kito karo menui skirto veikalo, kuris pralenktų šį. Net ir XIX a., pasikeitus karybos taktikai, šis veikalas liko klasikiniu darbu, su kuriuo stengėsi susipažinti tiek mokslo, tiek kariuomenės atstovai. K. Semenavičius pirmasis surinko ir apibendrino visas žinias apie raketas, išpopuliarino kieto kuro (parako) reaktyvinį variklį, su visais brėžiniais pateikė nuosekliojo jungimo daugiakopės raketos principą, kuris vėliau, jį ištobulinus, atvėrė kelius į kosmosą. Šis veikalas aktualus ir šių dienų karyboje.

 

Daugiau nei 700 puslapių veikalas išleistas Vytauto Didžiojo karo muziejaus iniciatyva. Plačiau

 

Mokslininko pavardė skirtingai įvardijama – Semenavičius ir Simanavičius – tai vertimo iš skirtingų kalbų – lotynų, gudų, lenkų – pasekmė, o abu pavardės variantai naudojami dėl plataus jų paplitimo. Pavardė Semenavičius yra arčiau originalo Siemenowicz. Be to, šią pavardės formą kaip pirminę teikia ir Visuotinė lietuvių enciklopedija. Jos reikšmė – „sėmenys, sėklos“. Forma Simonavičius atsirado skirtingai adaptuojant svetimvardį. Simonavičius reikštų Simono sūnus.

 

Apie Kazimierą Semenavičių

 

Manoma, kad K. Semenavičius gimė gana neturtingoje smulkiųjų bajorų šeimoje, kurios nariai, kaip įprasta, dažniausiai pasirinkdavo karinę tarnybą. Pasirinkta tarnystė K. Semenavičių atvedė iki Karališkosios artilerijos generolo pavaduotojo pareigų. K. Semenavičius buvo ne tik kariškis, bet ir mokslininkas. Jo artilerijos veikalo tekstas liudija jį buvus ne tik karinės artilerijos genijumi, bet ir didžiu eruditu, puikiai išmanančiu ne tik karo meną bet ir filosofiją bei laisvuosius menus. K. Semenavičius gerai išmanė to meto mokslinę literatūrą. Puikų autoriaus apsiskaitymą iliustruoja ir daugiau nei 200 cituojamų autorių, tarp kurių tiek antikos klasikai Ovidijus, Horacijus, Aristotelis, Vegecijus, Seneka, Eusebijas, tiek ir renesanso mokslininkai Georgijus Agrikola, Leonardas Fronspergeris, Marijus Betinis, Galileo Galilėjus. K. Semenavičius vienas pirmųjų mokslininkų, kuris rėmėsi ankstesnių autorių darbais, nesisavindamas jų minčių ir atradimų. Rašytojas išmanė ne tik artileriją, bet ir aritmetiką, geometriją, mechaniką, statiką, hidrauliką ir pneumatiką, buvo puikus civilinės ir karinės architektūros specialistas, puikiai suprato karinės taktikos vingrybes.

 

Nuotraukoje – taip Kazimieras Semenavičius pavaizduotas jam skirtame 1995 m. Baltarusijoje išleistame pašto ženkle

Komentuokite
Krašto apsaugos ministerija pasilieka teisę pašalinti komentarus, įžeidžiančius žmogaus garbę ir orumą, skatinančius tautinę, rasinę, religinę nesantaiką, skatinančius smurtą.
Vardas
El. paštas
Komentaro tekstas
Apsaugos kodassecimg

 
Biudžetinė įstaiga, kodas Juridinių asmenų registre 188602751.
Totorių g. 25, LT-01121 Vilnius, tel. 8 (706) 70750, faks. (8 5) 264 8517, el. paštas [email protected]
PVM mokėtojo kodas LT100001016116
© Lietuvos Respublikos krašto apsaugos ministerija
Sprendimas: Fresh Media